Results
2018 Centerboard Regatta
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Cruising Division 1    Start: 12:10:00   Race Len.: 10.60   Course Desc: Hhs,vs,ycs,bp   # of Racers: 6  
Cruising Division 1 Parent, Richard A. Beausoleil Portland YC 43501 Beneteau 456 87 C 13:55:26 01:45:26 01:30:04 6:111
Cruising Division 1 Anderson, Steve Shadow - 0 Dehler 38 93 C 13:57:27 01:47:27 01:31:01 7:082
Cruising Division 1 Daigle, Bob & Maggie Decoy - 10683 C&C 35-1 138 C 14:07:49 01:57:49 01:33:26 9:333
Cruising Division 1 Robinson, Doug Honalee Blue Water SC 42262 Sabre 34-2 153 C 14:16:33 02:06:33 01:39:31 15:384
Cruising Division 1 Osborne, Thomas NEST EGG Centerboard YC 0 O Day 40 126 C 13:56:09 01:46:09 01:23:53 -RET
Cruising Division 1 Cutler, Josh Pemetic Centerboard YC 14 J/34c 132 C 13:59:12 01:49:12 01:25:53 2:00RET
Fleet - Cruising Division 2    Start: 12:05:00   Race Len.: 10.60   Course Desc: Hhs,vs,ycs,bp   # of Racers: 6  
Cruising Division 2 Cullum, James Fiddler's Green - 238 Pearson Commander 276 C 14:19:43 02:14:43 01:25:57 -1
Cruising Division 2 Jacobs, Kyle & Sailing , Sopo Tremilino South Portland Sailing Center 1276 pearson Ensign 285 C 14:22:21 02:17:21 01:27:00 1:032
Cruising Division 2 Hooper, William Luna Moth Centerboard YC 10484 Pearson 35 201 C 14:10:42 02:05:42 01:30:11 4:143
Cruising Division 2 Smith, Lauryn Polaris - 2569 Catalina 25 TM 243 C 14:31:18 02:26:18 01:43:22 17:254
Cruising Division 2 St Onge, Anita Jubilee Centerboard YC 0 Pearson 26 231 C 14:29:22 02:24:22 01:43:33 17:365
Cruising Division 2 Ocampo, Peter Bing Centerboard YC 0 J/24 174 C 14:25:08 02:20:08 01:49:24 23:276
Fleet - Racing Division 1    Start: 12:20:00   Race Len.: 5.70   Course Desc: Gs,vp   # of Racers: 6  
Racing Division 1 Smithwick, Scott Kaos II Portland YC 48 Farr 30 60 R 13:15:38 00:55:38 00:49:56 -1
Racing Division 1 Sesselberg, Hank Ubuntu Centerboard YC 51320 J/105 90 R 13:19:35 00:59:35 00:51:02 1:062
Racing Division 1 Hall, Thomas Wet Paint Portland YC 56602 Columbia 30 Sport 87 R 13:20:29 01:00:29 00:52:13 2:173
Racing Division 1 Ruff, David Go Dog Go Portland YC 51945 Beneteau 36.7 78 R 13:22:55 01:02:55 00:55:30 5:344
Racing Division 1 Emanuel, Geoff & Kellogg, Bob & Bob Tamarack Portland YC 43482 Farr 43 51 R 13:20:28 01:00:28 00:55:37 5:415
Racing Division 1 biermann, joshua Quixotic Centerboard YC 0 Mumm 36 42 R 13:29:15 01:09:15 01:05:16 15:206
Fleet - Racing Division 2    Start: 12:15:00   Race Len.: 5.70   Course Desc: Gs,vp   # of Racers: 2  
Racing Division 2 Sommers, Tracy Jester - 3480 SB20 120 R 13:22:10 01:07:10 00:55:46 -1
Racing Division 2 Friedman, Philip Smitty - 50721120 Olson 25e 168 R 13:33:39 01:18:39 01:02:41 6:552
Racing Division 2 Agnew, Charlie Rolling Blackouts - 0 J/22 180 R - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Racing Division 1    Start: 13:55:00   Race Len.: 7.80   Course Desc: wp,np,gp   # of Racers: 6  
Racing Division 1 Sesselberg, Hank Ubuntu Centerboard YC 51320 J/105 90 R 15:17:17 01:22:17 01:10:35 -1
Racing Division 1 Smithwick, Scott Kaos II Portland YC 48 Farr 30 60 R 15:14:58 01:19:58 01:12:10 1:352
Racing Division 1 Hall, Thomas Wet Paint Portland YC 56602 Columbia 30 Sport 87 R 15:19:02 01:24:02 01:12:43 2:083
Racing Division 1 Emanuel, Geoff & Kellogg, Bob & Bob Tamarack Portland YC 43482 Farr 43 51 R 15:14:35 01:19:35 01:12:57 2:224
Racing Division 1 Ruff, David Go Dog Go Portland YC 51945 Beneteau 36.7 78 R 15:20:24 01:25:24 01:15:16 4:415
Racing Division 1 biermann, joshua Quixotic Centerboard YC 0 Mumm 36 42 R 15:20:50 01:25:50 01:20:22 9:476
Fleet - Racing Division 2    Start: 13:45:00   Race Len.: 7.80   Course Desc: wp,np,gp   # of Racers: 2  
Racing Division 2 Friedman, Philip Smitty - 50721120 Olson 25e 168 R 15:22:16 01:37:16 01:15:26 -1
Racing Division 2 Sommers, Tracy Jester - 3480 SB20 120 R 15:18:52 01:33:52 01:18:16 2:502
Racing Division 2 Agnew, Charlie Rolling Blackouts - 0 J/22 180 R - DNC
Fleet - Cruising Division 1    Start: 11:00:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Cruising Division 2    Start: 11:00:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Cruising Division 1    Start: 11:00:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Cruising Division 2    Start: 11:00:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Racing Division 1    Start: 11:00:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Racing Division 2    Start: 11:00:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameSail No.Boat TypePlacePointsRace - PlaceRace - PointsNotes
123123
Fleet - Cruising Division 1    # of Races: 1     # of Entries: 6     # of Starters: 6  
Cruising Division 1 Parent, Richard A. Beausoleil 43501 Beneteau 456 1 1 1--1--
Cruising Division 1 Anderson, Steve Shadow 0 Dehler 38 2 2 2--2--
Cruising Division 1 Daigle, Bob & Maggie Decoy 10683 C&C 35-1 3 3 3--3--
Cruising Division 1 Robinson, Doug Honalee 42262 Sabre 34-2 4 4 4--4--
Cruising Division 1 Osborne, Thomas NEST EGG 0 O Day 40 5 7 RET--7--
Cruising Division 1 Cutler, Josh Pemetic 14 J/34c 6 7 RET--7--
Fleet - Cruising Division 2    # of Races: 1     # of Entries: 6     # of Starters: 6  
Cruising Division 2 Cullum, James Fiddler's Green 238 Pearson Commander 1 1 1--1--
Cruising Division 2 Jacobs, Kyle & Sailing , Sopo Tremilino 1276 pearson Ensign 2 2 2--2--
Cruising Division 2 Hooper, William Luna Moth 10484 Pearson 35 3 3 3--3--
Cruising Division 2 Smith, Lauryn Polaris 2569 Catalina 25 TM 4 4 4--4--
Cruising Division 2 St Onge, Anita Jubilee 0 Pearson 26 5 5 5--5--
Cruising Division 2 Ocampo, Peter Bing 0 J/24 6 6 6--6--
Fleet - Racing Division 1    # of Races: 2     # of Entries: 6     # of Starters: 6  
Racing Division 1 Sesselberg, Hank Ubuntu 51320 J/105 1 3 21-21-
Racing Division 1 Smithwick, Scott Kaos II 48 Farr 30 2 3 12-12-
Racing Division 1 Hall, Thomas Wet Paint 56602 Columbia 30 Sport 3 6 33-33-
Racing Division 1 Emanuel, Geoff & Kellogg, Bob & Bob Tamarack 43482 Farr 43 4 9 54-54-
Racing Division 1 Ruff, David Go Dog Go 51945 Beneteau 36.7 5 9 45-45-
Racing Division 1 biermann, joshua Quixotic 0 Mumm 36 6 12 66-66-
Fleet - Racing Division 2    # of Races: 2     # of Entries: 3     # of Starters: 2  
Racing Division 2 Sommers, Tracy Jester 3480 SB20 1 3 12-12-
Racing Division 2 Friedman, Philip Smitty 50721120 Olson 25e 2 3 21-21-
Racing Division 2 Agnew, Charlie Rolling Blackouts 0 J/22 DNC 6 DNCDNC-33-
Cancel/Exit Contact Event OrganizersRegional Events ListHelp
© Copyright: 2018 Regatta Management Solutions - June 21, 2018 0:51:01