Results
2018 Wednesday Evening Spring Series
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:10:00   Race Len.: 1.90   Course Desc: BG   # of Racers: 2  
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 45 C 18:54:32 00:44:32 00:43:07 -1
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C 18:56:13 00:46:13 00:44:36 1:292
A Breed, Allen INDRA Boston YC 2 FARR 30 69 C - DNC
A Gorman, Rob Sea Bliss Eastern YC 12 Farr 280 60 C 19:15:36 01:05:36 01:03:42 20:35DNC
A Smith, Jud AFRICA Eastern YC 54321 Taylor 42 57 C 19:13:55 01:03:55 01:02:07 19:00DNC
A Chigier , Ben Escape Velocity2 - 93586 Summit 40 27 C 19:13:07 01:03:07 01:02:16 19:09DNC
Fleet - B    Start: 18:20:00   Race Len.: 1.90   Course Desc: BG   # of Racers: 5  
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 19:07:08 00:47:08 00:44:06 -1
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 90 C 19:08:43 00:48:43 00:45:52 1:462
B Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:10:14 00:50:14 00:46:37 2:313
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau 36.7 87 C 19:09:41 00:49:41 00:46:56 2:504
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 19:09:48 00:49:48 00:47:08 3:025
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C 19:34:31 01:14:31 01:11:12 27:06DNC
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C 19:30:11 01:10:11 01:06:59 22:53DNC
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 78 C 19:30:13 01:10:13 01:07:45 23:39DNC
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C 19:28:29 01:08:29 01:04:58 20:52DNC
Fleet - C    Start: 18:25:00   Race Len.: 1.90   Course Desc: BG   # of Racers: 5  
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:15:10 00:50:10 00:45:54 -1
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 141 C 19:19:48 00:54:48 00:50:20 4:262
C Ogren, Peter & Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:19:50 00:54:50 00:50:56 5:023
C DaSilva, James Windswept STC, DYC 570 Cal 33 150 C 19:20:46 00:55:46 00:51:01 5:074
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 19:27:07 01:02:07 00:58:02 12:085
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C - DNC
C Murray, John Torch Marblehead YC 33746 S2 9.1 144 C 19:43:18 01:18:18 01:13:44 27:50DNC
Fleet - D    Start: 18:30:00   Race Len.: 1.90   Course Desc: BG   # of Racers: 3  
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 168 C 19:25:03 00:55:03 00:49:44 1:391
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 171 C 19:38:19 01:08:19 01:02:54 14:492
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:46:44 01:16:44 01:11:02 22:573
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 192 C 19:24:10 00:54:10 00:48:05 -DNC
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C - DNC
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C - DNC
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C 19:32:31 01:02:31 00:57:40 9:35DNC
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:27:55 00:57:55 00:52:19 4:14DNC
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 210 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:15:00   Race Len.: 1.90   Course Desc: BG   # of Racers: 4  
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 R 18:54:09 00:39:09 00:39:09 -1
J/105 Garrard, Charlie Merlin Boston YC 635 J/105 0 R 18:56:15 00:41:15 00:41:15 2:062
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 R 18:56:25 00:41:25 00:41:25 2:163
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 R 18:57:51 00:42:51 00:42:51 3:424
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: race cancelled no wind   # of Racers: 2  
Fleet - B    Start: 00:00:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: race cancelled no wind   # of Racers: 7  
Fleet - C    Start: 18:00:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: race cancelled no wind   # of Racers: 6  
Fleet - D    Start: 18:00:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: race cancelled no wind   # of Racers: 3  
Fleet - J/105    Start: 18:00:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: race cancelled no wind   # of Racers: 3  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 4.36   Course Desc: KBGLG   # of Racers: 3  
A Smith, Jud AFRICA Eastern YC 54321 Taylor 42 57 C 18:59:52 00:59:52 00:55:43 -1
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 27 C 19:04:36 01:04:36 01:02:38 6:552
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C 19:07:25 01:07:25 01:03:43 8:003
A Breed, Allen INDRA Boston YC 2 FARR 30 69 C - DNC
A Gorman, Rob Sea Bliss Eastern YC 12 Farr 280 60 C - DNC
A Chigier , Ben Escape Velocity2 - 93586 Summit 40 27 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:10:00   Race Len.: 4.36   Course Desc: KBGLG   # of Racers: 7  
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C 19:18:11 01:08:11 01:00:51 -1
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 78 C 19:17:31 01:07:31 01:01:51 1:002
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 78 C 19:18:54 01:08:54 01:03:14 2:233
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau 36.7 87 C 19:22:12 01:12:12 01:05:53 5:024
B Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:24:54 01:14:54 01:06:37 5:465
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 90 C 19:25:35 01:15:35 01:09:03 8:126
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 19:29:29 01:19:29 01:13:23 12:327
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C - DNC
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:15:00   Race Len.: 2.86   Course Desc: KBG   # of Racers: 4  
C DaSilva, James Windswept STC, DYC 570 Cal 33 150 C 19:05:31 00:50:31 00:43:22 -1
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 141 C 19:05:21 00:50:21 00:43:38 162
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 117 C 19:09:51 00:54:51 00:49:16 5:543
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 19:12:18 00:57:18 00:51:09 7:474
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C - DNC
C Ogren, Peter & Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C - DNC
C Murray, John Torch Marblehead YC 33746 S2 9.1 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:20:00   Race Len.: 2.86   Course Desc: KBG   # of Racers: 5  
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 150 C 19:10:41 00:50:41 00:43:32 -1
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 171 C 19:14:53 00:54:53 00:46:44 3:122
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:20:38 01:00:38 00:52:12 8:403
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:28:31 01:08:31 00:59:56 16:244
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 210 C 19:38:09 01:18:09 01:08:08 24:365
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 192 C - DNC
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C - DNC
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C - DNC
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:05:00   Race Len.: 4.36   Course Desc: KBGLG   # of Racers: 4  
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 R 19:13:45 01:08:45 01:08:45 -1
J/105 Garrard, Charlie Merlin Boston YC 635 J/105 0 R 19:15:35 01:10:35 01:10:35 1:502
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 R 19:16:14 01:11:14 01:11:14 2:293
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 R 19:15:53 01:10:53 01:10:53 2:08RET
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:05:00   Race Len.: 4.26   Course Desc: N to BKPH   # of Racers: 3  
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 45 C 18:49:03 00:44:03 00:40:51 -1
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C 18:52:09 00:47:09 00:43:32 2:412
A Smith, Jud AFRICA Eastern YC 54321 Taylor 42 21 C 18:50:19 00:45:19 00:43:50 2:593
A Breed, Allen INDRA Boston YC 2 FARR 30 69 C - DNC
A Gorman, Rob Sea Bliss Eastern YC 12 Farr 280 60 C - DNC
A Chigier , Ben Escape Velocity2 - 93586 Summit 40 27 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:15:00   Race Len.: 4.26   Course Desc: N to Bkph   # of Racers: 7  
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 78 C 19:02:20 00:47:20 00:41:48 -1
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 19:04:12 00:49:12 00:42:23 352
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 90 C 19:06:09 00:51:09 00:44:46 2:583
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau 36.7 87 C 19:07:22 00:52:22 00:46:11 4:234
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 65 C 19:06:06 00:51:06 00:46:29 4:415
B Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:10:16 00:55:16 00:47:10 5:226
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C 19:10:29 00:55:29 00:48:02 6:147
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C - DNC
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:20:00   Race Len.: 3.23   Course Desc: N to BKLH   # of Racers: 5  
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 141 C 19:06:34 00:46:34 00:38:59 -1
C DaSilva, James Windswept STC, DYC 570 Cal 33 114 C 19:05:28 00:45:28 00:39:20 212
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:17:04 00:57:04 00:49:48 10:493
C Ogren, Peter & Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:17:51 00:57:51 00:51:14 12:154
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 19:20:23 01:00:23 00:53:26 14:275
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C - DNC
C Murray, John Torch Marblehead YC 33746 S2 9.1 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:25:00   Race Len.: 3.23   Course Desc: N to BKLH   # of Racers: 7  
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 171 C 19:10:36 00:45:36 00:36:24 -1
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 192 C 19:11:51 00:46:51 00:36:31 072
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C 19:13:29 00:48:29 00:39:26 3:023
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:14:05 00:49:05 00:39:33 3:094
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 132 C 19:11:50 00:46:50 00:39:44 3:205
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 210 C 19:27:35 01:02:35 00:51:17 14:536
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C - DNC
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C - DNC
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C - DNF DNS
Fleet - J/105    Start: 18:10:00   Race Len.: 4.26   Course Desc: N to BKPH   # of Racers: 3  
J/105 Garrard, Charlie Merlin Boston YC 635 J/105 0 R 18:57:56 00:47:56 00:47:56 -1
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 R 18:58:10 00:48:10 00:48:10 142
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 R 18:58:55 00:48:55 00:48:55 593
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 R - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:10:00   Race Len.: 5.68   Course Desc: EBM 2X   # of Racers: 5  
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C 19:14:26 01:04:26 00:59:36 -1
A Gorman, Rob Sea Bliss Eastern YC 12 Farr 280 60 C 19:15:36 01:05:36 00:59:55 192
A Smith, Jud AFRICA Eastern YC 54321 Taylor 42 39 C 19:13:55 01:03:55 01:00:13 373
A Chigier , Ben Escape Velocity2 - 93586 Summit 40 27 C 19:13:07 01:03:07 01:00:34 584
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 9 C 19:13:58 01:03:58 01:03:07 3:315
A Breed, Allen INDRA Boston YC 2 FARR 30 69 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:20:00   Race Len.: 5.68   Course Desc: EBM 2X   # of Racers: 7  
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C 19:28:29 01:08:29 00:57:59 -1
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 83 C 19:30:11 01:10:11 01:02:20 4:212
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 19:32:33 01:12:33 01:03:28 5:293
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C 19:34:31 01:14:31 01:04:35 6:364
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 90 C 19:34:34 01:14:34 01:06:03 8:045
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 42 C 19:30:13 01:10:13 01:06:14 8:156
B Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:37:50 01:17:50 01:07:02 9:037
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau 36.7 87 C - DNC
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:25:00   Race Len.: 4.32   Course Desc: EHM 2X   # of Racers: 5  
C DaSilva, James Windswept STC, DYC 570 Cal 33 132 C 19:30:30 01:05:30 00:56:00 -1
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:32:59 01:07:59 00:58:16 2:162
C Ogren, Peter & Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:32:20 01:07:20 00:58:29 2:293
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 105 C 19:32:38 01:07:38 01:00:04 4:044
C Murray, John Torch Marblehead YC 33746 S2 9.1 144 C 19:43:18 01:18:18 01:07:56 11:565
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C - DNC
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:30:00   Race Len.: 3.21   Course Desc: EHM E   # of Racers: 6  
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 192 C 19:24:10 00:54:10 00:43:54 -1
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 150 C 19:24:23 00:54:23 00:46:22 2:282
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:27:55 00:57:55 00:48:27 4:333
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 135 C 19:25:52 00:55:52 00:48:39 4:454
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:33:46 01:03:46 00:54:08 10:145
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C 19:32:31 01:02:31 00:54:20 10:266
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C - DNC
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C - DNC
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 210 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:15:00   Race Len.: 5.68   Course Desc: EBM 2X   # of Racers: 4  
J/105 Garrard, Charlie Merlin Boston YC 635 J/105 0 R 19:21:17 01:06:17 01:06:17 -1
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 R 19:22:00 01:07:00 01:07:00 432
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 R 19:23:38 01:08:38 01:08:38 2:213
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 R 19:24:09 01:09:09 01:09:09 2:524
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 4.22   Course Desc: GDBH 2X   # of Racers: 4  
A Chigier , Ben Escape Velocity2 - 93586 Summit 40 27 C 18:40:51 00:40:51 00:38:57 -1
A Gorman, Rob Sea Bliss Eastern YC 12 Farr 280 60 C 18:45:22 00:45:22 00:41:09 2:122
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 27 C 18:43:36 00:43:36 00:41:42 2:453
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 15 C 18:45:09 00:45:09 00:44:06 5:094
A Breed, Allen INDRA Boston YC 2 FARR 30 69 C - DNC
A Smith, Jud AFRICA Eastern YC 54321 Taylor 42 57 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:10:00   Race Len.: 4.22   Course Desc: GDBH 2X   # of Racers: 6  
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 60 C 18:56:00 00:46:00 00:41:47 -1
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 18:59:04 00:49:04 00:42:19 322
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C 19:00:03 00:50:03 00:42:57 1:103
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 18:59:43 00:49:43 00:43:49 2:024
B Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:03:51 00:53:51 00:45:50 4:035
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 90 C 19:06:04 00:56:04 00:49:44 7:576
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C - DNC
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau 36.7 87 C - DNC
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 75 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:15:00   Race Len.: 4.22   Course Desc: GDBH 2X   # of Racers: 6  
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:15:20 01:00:20 00:50:50 -1
C DaSilva, James Windswept STC, DYC 570 Cal 33 114 C 19:13:59 00:58:59 00:50:58 082
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 123 C 19:15:01 01:00:01 00:51:22 323
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 19:16:12 01:01:12 00:52:08 1:184
C Ogren, Peter & Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:17:21 01:02:21 00:53:42 2:525
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C 19:16:47 01:01:47 00:52:30 1:40DSQ
C Murray, John Torch Marblehead YC 33746 S2 9.1 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:20:00   Race Len.: 4.22   Course Desc: GDBH 2X   # of Racers: 6  
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 168 C 19:23:12 01:03:12 00:51:23 -1
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:24:47 01:04:47 00:52:20 572
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 153 C 19:23:24 01:03:24 00:52:38 1:153
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 156 C 19:24:07 01:04:07 00:53:09 1:464
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C 19:25:04 01:05:04 00:53:15 1:525
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:33:17 01:13:17 01:00:37 9:146
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C - DNC
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C - DNC
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 210 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:05:00   Race Len.: 4.22   Course Desc: GDBH 2X   # of Racers: 4  
J/105 Garrard, Charlie Merlin Boston YC 635 J/105 0 R 18:48:48 00:43:48 00:43:48 -1
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 R 18:49:19 00:44:19 00:44:19 312
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 R 18:50:58 00:45:58 00:45:58 2:103
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 R 18:51:35 00:46:35 00:46:35 2:474
FleetNameYacht NameSail No.Boat TypePlacePointsRace - PlaceRace - PointsNotes
123456123456
Fleet - A    # of Races: 5     # of Entries: 6     # of Starters: 5  
A Mager, Tom Gigi 52770 J/122 1 7 1-21531-2153
A Kaye, Edward Pravda 2 45 J/111 2 8 2-32142-3214
A Smith, Jud AFRICA 54321 Taylor 42 3 14 DNC-133DNC7-1337
A Gorman, Rob Sea Bliss 12 Farr 280 4 18 DNC-DNCDNC227-7722
A Chigier , Ben Escape Velocity2 93586 Summit 40 5 19 DNC-DNCDNC417-7741
A Breed, Allen INDRA 2 FARR 30 DNC 28 DNC-DNCDNCDNCDNC7-7777
Fleet - B    # of Races: 5     # of Entries: 9     # of Starters: 9  
B Blodgett, D. Ward Sirocco 29 J/33 1 8 1-32321-3232
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai 289 J/109 2 10 DNC-216110-2161
B Engel, Peter Goldeneye 40180 Jeanneau 37 Selection 3 11 DNC-152310-1523
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea 73458 Frers 38 4 16 2-63562-6356
B Miller, Donald Feather II 95 Beneteau First 30 Sprit 5 19 3-56753-5675
B Fallon, Joseph Sojourn 51498 Beneteau 36.7 6 22 4-44DNCDNC4-441010
B Taylor, Kevin Exocet 60663 Beneteau First 35 7 26 5-7DNCDNC45-710104
B Braun, JB Eos 50926 Taylor 38 8 31 DNC-DNCDNC1DNC10-1010110
B Hosking, Linda Ares 30078 C&C 40-2 TR 9 31 DNC-DNC74DNC10-107410
Fleet - C    # of Races: 5     # of Entries: 7     # of Starters: 7  
C DaSilva, James Windswept 570 Cal 33 1 6 4-12124-1212
C Doub, John Blue Pigeon 13249 Swan 38 2 7 1-33211-3321
C Fein, Peter Calypso 99 Sabre 36 CB 3 8 2-21432-2143
C Ogren, Peter & Peter Menage A Trois 20564 C&C 38 4 15 3-DNC4353-8435
C Biebesheimer, Fred Acadia 31 J/34c 5 18 5-45DNC45-4584
C Murray, John Torch 33746 S2 9.1 6 29 DNC-DNCDNC5DNC8-8858
C Schmid, Fred Whistler 50172 Avance 36 7 31 DNC-DNCDNCDNCDSQ8-8887
Fleet - D    # of Races: 5     # of Entries: 9     # of Starters: 8  
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line 157 Colgate 26 1 5 1-15211-1521
D Tetrault, Tom Facet 88 Bristol 35.5 CB 2 8 2-21432-2143
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia 211 Alerion Xprs 28-2 SD 3 12 DNC-343210-3432
D Carlton, Ralph Corsair 13686 Pearson 30 4 17 DNC-DNC21410-10214
D Miller, Jack Breezin 152 Sabre 34 5 18 3-4DNF563-4856
D Gardner, David Solstice 21880 Bristol 35.5 Keel 6 28 DNC-DNC3DNC510-103105
D Rippberger, Charles M. Morning Watch 51775 Sea Sprite 34 7 31 DNC-56DNCDNC10-561010
D Myers, Rem Band Wagon 21 Bristol 38.8 8 36 DNC-DNCDNC6DNC10-1010610
D Doane, John P. Stressed Out 525 C&C 29 DNC 40 DNC-DNCDNCDNCDNC10-10101010
Fleet - J/105    # of Races: 5     # of Entries: 4     # of Starters: 4  
J/105 Garrard, Charlie Merlin 635 J/105 1 5 2-21112-2111
J/105 Bowden, Ken Knotless 579 J/105 2 7 1-12331-1233
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante 51563 J/105 3 12 3-RET3243-5324
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie 620 J/105 4 13 4-3DNC424-3542
Cancel/Exit Contact Event OrganizersRegional Events ListHelp
© Copyright: 2018 Regatta Management Solutions - July 17, 2018 12:08:40